„WSZYSTKIE DOBRA, PRZYSZŁY DO MNIE PRZEZ RÓŻANIEC” bł. Paulina Jaricot
Żywy Różaniec składa się z ŻYWYCH RÓŻ. Każda Róża posiada dwadzieścia osób, z których każda odmawia codziennie jeden dziesiątek różańca czyli jedną tajemnicę, połączoną z rozważaniem. W ten sposób odmawiany jest w Róży codziennie cały Różaniec – dwadzieścia tajemnic. Jest to jakby wieniec różany składany u stóp Królowej.
Niektórzy może obawiają się włączenia w modlitwę różańcową, gdyż tłumaczą się brakiem organizacji, albo zapomnieniem przez co mogą mieć grzech spowodowany zaniedbaniem tej modlitwy. Tymczasem zaniedbanie nie pociąga za sobą zaciągnięcia grzechu. Po prostu z powodu nieodmówienia dziesiątka przez któregoś z członków Róży cała grupa wyprosi mniej łask.
Wspólnota Żywego Różańca w naszej parafii istniej już wiele lat. Obecnie w parafii jest 5 Róż Różańcowych z poszczególnych miejscowości, liczących łącznie 97 osób, kobiet i mężczyzn oraz 1 Dziecięca Róża, w której jest kilkoro dzieci.
Warto wiedzieć, że w każdą I niedzielę miesiąca całego roku, w kościołach naszej parafii jest ofiarowana Msza św. w intencjach Wspólnot Żywego Różańca, odbywają się okresowe spotkania, pielgrzymki, (do Henrykowa), czuwania.
Dołącz do nas! Bóg czeka na Twoją modlitwę. Matka Boża liczy na Ciebie, Bracie, Siostro!
Spraw, by Kościół był piękniejszy o Twoją obecność i modlitwę!
Skład poszczególnych wspólnot Żywego Różańca:
- Róża NMP Różańcowej w Kruszynie – zelatorka p. Irena Drozd
- Róża NMP Nieustającej Pomocy w Kruszynie – zelatorka p. Anna Drozd
- Róża NMP Częstochowskiej w Prędocinie – zelatorka p. Henryka Malewicka
- Róża NMP Królowej Korony Polski w Zwanowicach – zelatorka p. Małgorzata Kowalska
- Róża NMP Nieustającej Pomocy w Zwanowicach – zelatorka p. Helena Kuczyńska
Celem Żywego Różańca jest modlitwa w intencjach Ojca Świętego, wypraszanie miłosierdzia Bożego przez wstawiennictwo Maryi; troska o wzrost wiary w duszach ludzkich; krzewienie modlitwy różańcowej; wspieranie misyjnej dzielności Kościoła.
Obowiązki Członków Żywego Różańca:
- Codzienne rozważanie jednej wyznaczonej tajemnicy różańca świętego, (opuszczenie tej modlitwy nie sprowadza grzechu ciężkiego).
- Udział w miesięcznym spotkaniu formacyjnym połączonym ze zmianą tajemnic.
- Uczestnictwo w życiu sakramentalnym Kościoła.
- Rozszerzanie czci Najświętszej Maryi Panny przykładem życia i działalnością apostolską, zwłaszcza przez krzewienie modlitwy różańcowej.
- Odważne stawanie w obronie wiary.
- Udział w pogrzebie członka Żywego Różańca należącego do tej samej Róży.
- Kapłani należący do Stowarzyszenia ofiarują raz w roku Ofiarę Mszy świętej w intencji Żywego Różańca.
- Osoby zakonne ofiarują w tej samej intencji jedną Komunię świętą w roku.
Przywileje Członków Żywego Różańca:
Członek Żywego Różańca odmawiając 1 dziesiątkę dziennie dostępuje takich łask jakby odmówił cały różaniec. Dzieje się tak, gdyż jest on we wspólnocie modlitewnej i kolejne osoby z róży dopełniają modlitwę różańcową rozważając pozostałe tajemnice.
Każdy z członków Żywego Różańca, na podstawie przywileju udzielonego przez Stolicę Apostolską (Dekret Penitencjarii Apostolskiej z dnia 25.10.1967), może uzyskać odpust zupełny (darowanie kary czyśćcowej) pod zwykłymi warunkami (stan łaski uświęcającej, przyjęcie w danym dniu Komunii św., odmówienie Wierzę w Boga, Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo w intencjach ojca św.).
Dni uzyskania odpustu zupełnego:
1. Dzień przyjęcia do Stowarzyszenia Żywego Różańca
2. Uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia)
3. Święto Ofiarowania Pańskiego (2 lutego)
4. Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego (data ruchoma)
5. Uroczystość Zwiastowania Pańskiego (25 marca)
6. Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia)
7. Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej (7 października)
8. Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (8 grudnia)
Każdy z nas, powinien czuć się odpowiedzialny nie tylko za bycie w Kościele, ale również za jego wzrost. Ważna jest troska o zbawienie swoje i innych. Dokonuje się to poprzez miłość Boga i bliźniego, modlitwę, dobre uczynki, a nawet cierpienie.
PAPIESKIE INTENCJE APOSTOLSTWA MODLITWY NA ROK 2025
STYCZEŃ
O prawo do edukacji
Módlmy się, aby zawsze respektowano prawo emigrantów, uchodźców i wszystkich dotkniętych konfliktami wojennymi do edukacji, koniecznej dla zbudowania lepszego świata.
LUTY
O powołania do życia kapłańskiego i zakonnego
Módlmy się, aby wspólnota kościelna potrafiła przyjąć młodych odkrywających powołanie do służby Chrystusowi w życiu kapłańskim lub zakonnym, z ich pragnieniami i wątpliwościami.
MARZEC
Za rodziny w kryzysie
Módlmy się, aby rodziny dotknięte podziałem doświadczyły uzdrawiającej mocy przebaczenia i odkryły, że nawet różnice mogą stać się bogactwem.
KWIECIEŃ
O mądre korzystanie z nowych technologii
Módlmy się, aby korzystanie z nowych technologii nie zastępowało relacji międzyludzkich, odbywało się w atmosferze szacunku do każdego człowieka i pomagało stawić czoła kryzysowi naszych czasów.
MAJ
O możliwość pracy
Módlmy się, aby dzięki pracy każda osoba mogła się spełniać, rodziny miały godne warunki życia, a społeczeństwa stawały się bardziej ludzkie.
CZERWIEC
O wzrost wrażliwości na świat
Módlmy się, aby każdy z nas znajdował pocieszenie w osobistej relacji z Jezusem, a z Jego Serca czerpał wzór współczującej miłości do świata.
LIPIEC
O coraz lepsze rozeznawanie
Módlmy się, abyśmy umieli coraz lepiej rozeznawać, by dobrze wybierać drogi życia i odrzucać to, co oddala nas od Chrystusa i Ewangelii.
SIERPIEŃ
O umiejętność życia wspólnego
Módlmy się, aby społeczności, których współegzystencja wydaje się bardzo trudna, nie ulegały pokusie konfrontacji z powodów etnicznych, politycznych, religijnych czy ideologicznych.
WRZESIEŃ
O odnowienie naszych relacji ze stworzeniem
Módlmy się, abyśmy inspirowani przykładem św. Franciszka, zrozumieli wzajemną zależność wszystkich stworzeń, kochanych przez Boga, godnych miłości i szacunku.
PAŹDZIERNIK
O współpracę między wyznawcami różnych tradycji religijnych
Módlmy się, aby wyznawcy różnych tradycji religijnych współpracowali ze sobą na rzecz obrony i budowania pokoju, sprawiedliwości oraz braterstwa.
LISTOPAD
O umiejętność zapobiegania samobójstwom
Módlmy się, aby osoby, które doświadczają pokusy popełnienia samobójstwa, znalazły w swoich wspólnotach potrzebne im wsparcie, pomoc oraz miłość i otworzyły się na piękno życia.
GRUDZIEŃ
Za chrześcijan żyjących na terenach objętych konfliktami
Módlmy się, aby chrześcijanie żyjący w strefie wojny lub konfliktu, szczególnie na Bliskim Wschodzie, byli siewcami pokoju, nadziei i pojednania.
Intencje Synodalne Do Modlitwy Różańcowej: wrzesień 2024 – sierpień 2025