Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Drodzy Parafianie, przed nami czas Wielkiego Postu, czyli okres 40 dni przygotowania do Świąt Paschalnych. To czas, który jest okazją do rewizji swojego życia (nawrócenia) i odnowienia przymierza miłości z Bogiem. Wielki Post, to szansa, by na nowo odkryć miłość Ojca, ofiarowaną nam w Jezusie Chrystusie. Z pomocą przychodzą nam trzy filary, niezbędne do tego, by Wielki Post był owocny. Są nimi post, modlitwa i jałmużna.
Post? Co rozumiemy pod pojęciem „postu”? Jest to świadome powstrzymanie się od czegoś, wyrzeczenie się czegoś. Trzeba zaznaczyć, że post nie jest celem sam w sobie (zresztą podobnie jak modlitwa i jałmużna). Jest natomiast środkiem, pomocą do odnowienia naszych relacji zarówno z Bogiem, jak i z ludźmi. Praktyka postna może mieć różnoraki charakter. Powinna to być rezygnacja z organizowania i uczestniczenia w hucznych zabawach. Może to być także rezygnacja ze spożywania lub ograniczenia sobie ilościowego spożywania konkretnych pokarmów.
Ale czy w Wielkim Poście chodzi tylko o niejedzenie mięsa? Absolutnie nie, choć oczywiście do takiego postu jesteśmy zachęcani. Chodzi natomiast o to, byśmy potrafili zrezygnować z tego, co jest dla nas jakimś uzależnieniem, naszą słabością, czy sprawia nam przyjemność. Post jest więc konkretną ascezą. Możemy np. zrezygnować z ulubionego serialu, z odwiedzin Facebooka, z grania w gry na komputerze. Wiele osób próbuje w tym okresie rezygnować na przykład z papierosów, kawy, słodyczy czy innych używek. Ważne jest byśmy zawsze pamiętali, że ma to być środek do naszego duchowego wzrostu i pomoc w przygotowaniu do Wielkanocy.
Modlitwa. Liturgia Wielkiego Postu ma swój specyficzny charakter. Przywdziewa się szaty koloru fioletowego, we Mszy świętej nie odmawia się hymnu „Chwała na wysokości Bogu…” (z wyjątkiem przypadających w tym okresie uroczystości), a śpiewane przed Ewangelią „Alleluja” zastąpione zostaje wersetem „Chwała Tobie, Królu wieków” lub „Chwała Tobie, Słowo Boże”. Ołtarze pozbawione są kwiatów, a okolicznościowa dekoracja, będzie budzić naszą refleksję nad sensem i wymiarem Wielkiego Postu. W okresie tym, Kościół proponuje nam udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej oraz Gorzkich Żalach. Także pieśni tego okresu prowadzą nas drogą pokuty i pojednania, w świetle tajemnicy Męki Pana Jezusa. To także czas słuchania Słowa Bożego, które prowadzi nas do życia w prawdzie i wolności. Dla naszej Parafii, to także czas odnowienia Misji Świętych, które będziemy przeżywali w dniach 16 – 23 marca ! Ważna jest oczywiście wspólna modlitwa, ale także Twoja osobista modlitwa, która powinna być pięknym i radosnym spotkaniem z Miłosiernym Ojcem, ponieważ sam Bóg otwiera nasze serca na swoją Miłość. Podejmijmy trud modlitwy osobistej, adoracji Najświętszego Sakramentu, modlitwę różańcową, czy koronkę do Miłosierdzia Bożego, ale przede wszystkim chciejmy, tak zwyczajnie i prosto, przyjść i stanąć przed Jezusem, z naszymi myślami, czynami, postanowieniami…. Niech wszystko, co będziemy robić w czasie Wielkiego Postu będzie naszą modlitwą.
Jałmużna. Kojarzy nam się z dzieleniem się pieniędzmi z potrzebującymi i oczywiście słusznie. Możemy jednak jałmużnę rozszerzyć i dzielić się nie tylko pieniędzmi, lecz także swoim czasem, dobrym budującym słowem, swoją wiedzą, mądrością. Ważna jest nasza postawa, czy wypływa ona z głębi serca? Ważne jest to, że Bóg widzi nasze działanie, nasze dzielenie się tym, co jest naszym bogactwem. Pomysłów do realizacji jest mnóstwo, chociażby skarbonka wielkopostna, którą w środę popielcową możemy zabrać z kościoła i do niej składać nasze owoce postu, wyrzeczeń i modlitwy, z miłości do bliźnich…
Życzę Wam Drodzy Parafianie, by rozpoczynający się Wielki Post, w Roku Jubileuszu 2025, był dla każdej i każdego z nas, dla naszych rodzin i Parafii, czasem Bożej łaski i nawrócenia serca do Tego, który nas „do końca umiłował”
z darem modlitwy…
ks. proboszcz
