Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych!

W niedzielę, 28 lipca, w Kościele katolickim obchodzony jest IV Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Został on ustanowiony przez papieża Franciszka i odbywa się w okolicach liturgicznego wspomnienia św. Anny i św. Joachima – dziadków Jezusa Chrystusa. W tym roku towarzyszą mu słowa: „Nie opuszczaj mnie w mojej starości”. Wszystkie osoby, które aktywnie włączą się w obchody tego dnia, mają możliwość uzyskania odpustu zupełnego.

W swoim orędziu papież Franciszek daje za przykład biblijną postać Rut, która nie opuszcza swojej podeszłej w wieku teściowej, Noemi. Rut „nie boi się rzucić wyzwania zwyczajom i opiniom ogółu, czuje, że ta staruszka jej potrzebuje i z odwagą pozostaje u jej boku w tym, co będzie początkiem nowej podróży dla nich obu” – wskazuje Papież i dodaje: „wolność i męstwo Rut zachęcają nas do pójścia nową drogą: podążajmy jej śladami, wyruszmy z tą młodą cudzoziemką i staruszką Noemi, nie bójmy się zmienić naszych nawyków i wyobraźmy sobie inną przyszłość dla naszych starszych”.

Tego dnia, wierni Kościoła katolickiego mogą uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (spowiedź sakramentalna, Komunia święta i modlitwa w intencjach papieża). Jak podkreśla Penitencjaria Apostolska, dotyczy on wszystkich, którzy poświęcą swój czas na odwiedziny osób starszych, znajdujących się w trudnej sytuacji (chorych, samotnych, niepełnosprawnych). Odpust dotyczy także ludzi chorych, ich opiekunów i tych, którzy nie mogą opuścić swych domów.
(KEP)